2015. augusztus 23., vasárnap

"És lőn világosság" 1.rész

Beltéri lámpák otthonunkban



Morosini "Pank" lámpacsalád
Itt megvásárolható!
Ahogy régen a tábortűz melege tartotta össze a családokat és tartotta távol a vadállatokat, úgy ma az otthon melege és az otthon fénye elkülönült egymástól. Mi most az utóbbival foglalkozunk.
A lámpák mára már nem egyszerű fényforrássá, hanem az otthonok ékszereivé váltak. A stílus egyik legmeghatározóbb elemei, de nem csupán a design szolgálatában. Nagyon is fontos a funkciója, csakúgy mint a kanapé kényelme. Elsősorban fényforrás, fontos hát, hogy alaposan tervez(tess)ük meg, hogy milyen is lesz és hová kerül.




 

Mit-hogyan világítsunk meg?


Ha már szóba került az otthon melege, kezdjük hát a konyhával. Általában függesztéket használunk fő fényforrásnak a mennyezeten. Ez azonban még kevés a pontos, precíz munkához, ami a főzéshez és különösen az előkészítéshez szükséges, ezért a munkapultot direkt fénnyel (a felsőszekrények alá helyezett lámpákkal) világítsuk meg. Az étkező fölé egy alacsonyabbra engedett függesztéket használunk nem túl erős, lehetőleg meleg spektrumú fénnyel (ez jobban emlékeztet a természetes fényre és nem módosítja a tárgyak színét).
A nappaliba is meleg fényt javaslunk (ez az a bizonyos kicsit sárgásabb hatású), ez a szemnek is kellemesebb a már említett természetessége miatt. Itt általában a szoba közepén a mennyezetre egy nagyobb, nagyobb tereknél két db mennyezeti lámpa szükséges. Ízlés dolga, hogy ez milyen típusú lámpa. Arra azonban figyeljünk, hogy egy helyiségen belül egy családból válogassunk. Így például az állólámpa, a komódon elhelyezett asztali lámpa és az esetleges falikar tökéletesen passzoljon egymáshoz.


Tipp: a tv mellé tegyünk egy lámpát (álló vagy falikar), mert sokkal kíméletesebb a szemünkhöz, mintha a sötétben csak a készülék villogó fényeit nézzük.(Néhány típusnál már gondoltak erre a TV-k tervezői, és a készülék mögött derengő világítás van a túl erős kontraszt elkerülésére.)

Közlekedők/folyosók esetén használhatunk vagy a ma már sokkal inkább elterjedt indirekt fényeket. Például mennyezeti beépített LED szalag, vagy a lábmagasságban elhelyezett beépített fényforrások, mint a lépcsőknél.

Hálószobákban egy nem túl erős mennyezeti lámpát használjunk, kerüljük a függesztéket! Az éjjeliszekrényekhez falikart vagy asztali lámpát is tehetünk, attól függ, a tervezés mely szakaszában vagyunk. A falikarra már a villanyszerelésnél gondolnunk kell, ha ezt nem tettük meg, akkor az asztali lámpa lesz a megoldás. Ha nem is sikerül egy családból választani a mennyezeti lámpával, stílusban mindenképp kapcsoljuk a kettőt!

Fürdőszobában szintén kétféle világítást alkalmazunk, egyrészt mennyezeti lámpatestet, másrészt fali fényeket a tükörnél. Itt nincs akadálya  a hideg fénynek, de teszteljük tükörnél, hogy mennyire sápaszt. Fontos, hogy amikor tükörbe nézünk, üdének és frissnek lássuk magunkat, ne lestrapáltnak, mint azokban a borzalmas próbafülkékben.

A kiszolgáló helyiségek nem kapnak túl nagy hangsúlyt, általában egy mennyezeti lámpatest elég, nagyon erős fényre sincs szükség, a lényeg, hogy ha bemegyünk a kamrába, akkor jól lássuk a különbséget a nagyi barackbefőttje és a meggylekvár között ;)
 
 

Izzó vagy LED? Van különbség?



Lampa de Italiane "Lizzy" LED lámpája
Itt megvásárolható
A legtöbb lámpagyártó még hagyományos izzós foglalattal ellátott fényforrást alkalmaz, ez ad némi szabadságot. Eldönthetjük, hogy halogén (energiazabáló), energiatakarékos (lassan felmelegedő gázzal töltött, a teljes fényét csak egy idő után kiengedő), vagy éppen led izzót használunk. Ez nem összekeverendő a LED lámpával, ahol a LED-ek be vannak építve és nincs cserélhető izzó, ellenben kb. 20 000 óra az élettartamuk. Ez folyamatos 0-24 órás használat esetén közel 2,5 év. De nyilván nem "égetjük" non-stop a lámpáinkat, még akkor sem, ha a LED a jelenleg elérhető legenergiatakarékosabb fényforrás. A már említett húszezer óra átlagos használatnál (ami legyen napi kb 5 óra) több mint 10 évet jelent. Ez azért nem semmi! De ha lejárt az ideje, akkor a lámpa kuka.

Eglo "Perillo" LED lámpája
Itt megvásárolható
Cserébe a designereknek hatalmas szabadságot jelent, hogy nem kell az izzónak és a foglalatnak helyet biztosítani, így határ a csillagos ég. A már piacon lévő kínálatban olyan extra funkciókat találunk, mint az RGB (színes) illetve a hideg és meleg spektrumban állítható fények, a fényerőszabályozás itt szinte alap. Mindezt általában egy távirányítóval tehetjük meg, így még csak fel sem kell állni, hogy a kapcsolót tekergessük ;)
Egy biztos, hogy a jövő a LED-é.


A bemutatott termékek és sok más, akár egyedi lámpák is, megvásárolhatóak a Újlaki Lámpa-Ház -ban. Amennyiben ránk (LAK-HATÁS) hivatkozol, 5% kedvezményben részesülsz!
 
Ez pedig itt a facebook oldalunk, szeretettel várunk ott is!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése