2015. július 25., szombat

Ki a szabadba! 2. rész



Árnyékoljunk a kertben!

Az árnyékolás a kertben is különösen fontos. Persze ebben a kánikulában nem ér fel egy légkondícionált szobával, de a kellemes nyári délutánokon, estéken jólesik kiülni egy szeparált kis kuckóba pihenni, inni egy limonádét vagy együtt vacsorázni a barátokkal.
A mai részben arra szeretnénk néhány ötletet adni, hogy hogyan alakíthatunk ki ilyen kellemes, szellős kis pihenősarkokat.

Talán a pergola szó hallatán mindenki kicsit másra asszociál, de ne keverjük össze a filagóriával. Ez nem egy tetővel összeépített  asztal-pad kombináció. A cél itt nem elsősorban az, hogy "tető legyen a fejünk fölött". A legfontosabb cél az árnyékolás, ezért az árnyékoló résznek valamilyen szinten mobilnak kell lenni a nap mozgása miatt. A tető általában a déli nap ellen véd - na de ki akar 35 fokban délben kint lenni?Bár kétségtelen, hogy átlagos, kellemes hőmérséklet mellett remekül betölti szerepét.
A vászonnal kombinált árnyékolás kicsit egzotikus hatású, de nagyon praktikus, nem véletlen, hogy a nagyon meleg tájakon igen elterjedt. Zárt, mégis szellős, kellemesen szeparált a pihenéshez. Csak ajánlani tudjuk!
A klasszikusabb, mediterrán pergolák talán már itthon is elterjedtebbek, a tájolás a nap mozgásának figyelembevételével elengedhetetlen, hiszen a vízszintes "tető" gerendák szolgálnak árnyékolóként ebben az esetben. (Figyeljünk a helyes kialakításra, a fény irányára merőlegesen kell elhelyezni a gerendákat, különben pont a feladatukat nem látják el - sajnos sok helyen találkozni helytelen, és éppen ezért mit sem érő kivitelezéssel.) Pont ezért ez nem is alkalmas arra, hogy a déli tűző napon kiüljünk alá, mert olyankor bizony "kutyafülét" sem ér. Ez nem véletlen, mert délen, amikor a legmagasabban jár a nap, akkor mindenki visszavonul sziesztázni. Remek szokás! Bár a mi társadalmunk nem erre rendezkedett be, még néhány, az ideihez hasonló nyár és lehet elgondolkodunk rajta, hogy érdemes lenne változtatni.

A kerti hűsítést persze másképp is meg lehet oldani, vízzel és növényekkel. Ha nem szeretnénk kerti tavat, mert az macerás vagy kis gyerek van, aki számára veszélyforrás, akkor ilyen esőkaput is csinálhatunk. Remek frissítő és folyamatos párát ad, a vízcsobogás jótékony lélektani hatásairól már nem is beszélve!

A következő kategória, az egyre elterjedtebb napvitorla. Három- és négyszög alakúak léteznek a piacon, illetve ezek kombinációja, a fixen rögzíthetőtől a motorosig. Ránézésre egyfajta fix ernyőnek látszik, de korántsem az. A lényeg itt is abban rejlik, hogy legalább egy csúcsa állítható legyen változtatva ezzel a dőlésszögét. A vitorla elnevezést nem csak a formája miatt kapta, hanem némiképp a funkciója miatt is. Egyrészt meg kell feszíteni, de mindenképp van egy része ami az időjárásnak (legfőképp a nap állásának) megfelelően változtatható. Fontos, hogy rugós kampóval rögzítsük, mert a szél könnyen belekap és bár van némi rugalmassága az anyagnak is, de mindenképp rásegítést igényel.

A háromszög alakúaknál kétféle megoldást alkalmaznak előszeretettel, a szimpla és a dupla átfedésest. Utóbbinak akkor van különös jelentősége, ha a csúcsok fixen rögzítettek, vagy egy darab nem fedné le a kívánt alapterületet.

 Teraszra és önállóan a kertben egyaránt megállja a helyét. Ha nem épülethez rögzítjük, akkor oszlopokat kell használnunk, ezek lehetnek egyenesek vagy ferdék. Utóbbinál az előfeszítést könnyebb megoldani. Ezekben az esetekben általában már nem fix rugós kampót, hanem pályán vezetett acélsodronyt használnak, ezzel könnyítve az állítást. (Ezek a kivitelek igencsak a drágább kategóriába tartoznak.)

Végül, de korántsem utolsó sorban nézzük át a napernyőket!

Ezeket kell a legkevésbé fixen rögzíteni, persze általában lehetőség van a talpak csavarozására, de egyszerűbb, ha speciális nehezéket használunk a talpakhoz (vagy kevésbé speciális az előregyártott 40x40 cm-es beton járdalap, de ezt csak a kisebb, könnyebb verzióknál alkalmazzuk).
A legtöbb helyet az úgynevezett függő napernyőkkel nyerjük, így maga az oszlop nincs középen (sokszor az útban). Pihenő sarkokhoz, teraszokra ideális megoldás.
Ezeknek létezik szögletes és kerek változata is. Ízlésünk és kedvünk szerint választhatunk (csak halkan jegyezzük meg, hogy sajnos a szögletes kicsit borsosabb áron elérhető). A dőlésszöge ezeknek is változtatható, de a szelet nem bírják túl jól.

A hagyományos ernyő forma a legelterjedtebb mind a mai napig. Ennek több oka is van, de talán az egyik legfontosabb az ára. Az ernyő billenthető, így ez is "alkalmazkodik" a nap járásához. Az ernyők némileg védenek az eső ellen is, ami sem a pergoláról sem a napvitorláról nem mondható el. Mindezekkel együtt ki-ki döntse el, számára melyik a legoptimálisabb megoldás hosszú távon. Reméljük, lesz alkalmunk a kellemes - nem 40 fokos -, nyarat még élvezni egy kicsit ;)

Ez pedig itt a facebook oldalunk, szeretettel várunk ott is!

A képek forrása: www.pinterest.com

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése