Ahogy azt a múlt héten megígértük, folytatjuk a tetőtéri vonalat. Ezúttal az árnyékolásról lesz szó, hisz talán ezeknél a tereknél van a legnagyobb jelentősége tájolástól függetlenül.
Bemutatunk néhány egyedi ötletet is, remélve, hogy mindenki megtalálja a kedvére valót.
Lássuk hát szépen sorban!

Persze az is előfordul, hogy mindkét ablaktípusra van példa. Egy ilyen műterem lakáshoz jól illik valami természetes, mint ez a gyékény roló. Természetesen ez egy kifejezetten erre a célra készült darab, a hagyományos lógna a nyakunkba.

Ezt nyilvánvalóan név nélkül is mindenki ismeri. Jól kitalált, kiváló minőségben gyártott termékről van szó.
Ez a dupla megoldás lehetőséget ad, hogy szabályozzuk, mennyire szeretnénk sötétíteni. Lehetőség van az enyhébb, szűrt fényre egy délutáni sziesztához, de teljesen be is sötétíthetünk (ún. "black-out"), ha reggel szeretnénk kicsit tovább aludni.




A raff-/pliszé rolók is alkalmasak ferde síkok árnyékolására, itt is számtalan variációból választhatunk mind a színeket, mind az sötétítés mértékét illetően. Ráadásul meg van az az előnye, hogy nem csak egy irányban működik, akár középre is lehet állítani a rolót, ha épp arra van szükségünk.
A római roló mintájára is készülhet egyedi árnyékoló tetőtéri ablakokra, ekkor akár a belső térben használt valamely textília is visszaköszönhet a nyílászárón.

Ezek a megoldások általában csak hálószobáknál működnek jól funkcionálisan.

Lakberendezés szempontjából elsődlegesen mindig a belső árnyékolókról, függönyözésről esik szó. Esztétikailag mindenképp fontosak, viszont funkcionálisan csak másodlagosan végzik el feladatukat, főként nyáron. Hiszen az a meleg, ami átjutott az üvegen, már a szobában van, így a lakóteret fűti. Ezért a meleg elleni árnyékolás területén az elsődleges szerepet a kültéri árnyékolók töltik be - különösen igaz ez tetőtéri ablakok esetén, ahol többszöröse lehet a beáramló meleg egy normál, függőleges nyílászáróhoz képest.

A komplex rendszerekhez szúnyoghálót is lehet kapni - szintén nagyon hasznos termék nyári éjjeleken.
Mindezek mellett mégis azt ajánljuk, hogy a tetőtéri helyiségek megfelelő klímájának érdekében használjunk légkondicionálót is, lehetőségeinkhez mérten és az ésszerűség határain belül. Mire gondolunk? Ha a külső hőmérséklet 30°, akkor mi ne akarjunk bent 20°-ot tartani, a külső és belső hőmérséklet-különbség ne haladja meg az 5-8°-ot. Ezzel rengeteg energiát is megspórolunk, valamint élettani szempontból is így előnyös.
A képek forrása: www.pinterest.com